Dolar 27,1642
Euro 28,9587
Altın 1.684,05
BİST 8.035,21
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Şanlıurfa 38°C
Açık
Şanlıurfa
38°C
Açık
Cts 38°C
Paz 37°C
Pts 36°C
Sal 35°C

TEMA’ dan Değişen İklime Entegre Eğitimi Yeniden Tasarlama Projesi

A+
A-
11.03.2022

İklim değişikliği konusunda bugüne kadar başta çocuklar, gençler ve kadınlar olmak üzere toplumun her kesimine yönelik projeler yürüten TEMA Vakfı, eğitim ve farkındalık projelerine bir yenisini daha ekliyor. Vakıf, Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğinde uzun yıllardır sürdürdüğü doğa eğitim çalışmaları kapsamında “İklim Değişikliği Eğitim ve Farkındalık Projesi”ni hayata geçirerek çocukların ve gençlerin iklim değişikliği üzerine derinlemesine düşünmelerini ve yeni yetkinlikler geliştirmelerini hedefliyor. Proje kapsamında uygulanacak sınıf içi eğitim etkinliklerine ek olarak, karbonsuz yaşam için kapsamlıeğitici materyallerin yer alacağı ‘iklimtema.org’ eğitim portalının, yıl içinde başta öğretmenler olmak üzere tüm kamuoyuyla buluşturulması amaçlanıyor.

Gezegen üzerindeki tüm canlı yaşamını tehdit etmesi nedeniyle iklim değişikliği, artık tüm dünyada çağın en acil ve en büyük ortak sorunu olarak hızlı bir çözüm bekliyor. TEMA Vakfı iklim değişikliğinin geri dönülemez noktaya gelmeden durdurulması gerektiğini savunuyor. Şimdiye kadar iklim değişikliğiyle mücadelede farkındalık yaratmaya yönelik birçok çalışma gerçekleştiren Vakıf, politika geliştirme ve kapasite artırma çalışmalarının yanı sıra çocuk ve gençlere yönelik eğitim ve farkındalık projelerini de önceliklendiriyor. Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğinde hayata geçireceği “İklim Değişikliği Eğitim ve Farkındalık Projesi” ile Vakıf, çocukların ve gençlerin iklim değişikliği konusundaki farkındalıklarını geliştirmeyi ve değişen gezegendeki koşullara hazırlanmaları için sürdürülebilir yaşam becerileri kazanmalarını amaçlıyor.

“Çocukların doğa ile yeniden bağkuracakları bir eğitim sistemi geliştirilmeli”

TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, yeni projelerinin çıkışnoktasını;“Gezegenimiz birbirine sımsıkı bağlı olan doğal sistemler ağından oluşuyor ve yaşam, temel olarak iklime bağlı. Ancak artık tüm bu yaşamsal sistemleri etkileyen ekolojik bir kriz ile karşı karşıyayız. Günümüz çocukları ve gençleri, ilerleyen yıllarda, bu sürecin sonuçlarıyla mücadele etmek, sorunlara yaratıcı ve kalıcı çözümler bulmak zorunda kalacak. COP26 İklim Zirvesi ve Paris Anlaşması’nın iklim değişikliği eğitimiyleilgili taahhütleri de gösteriyor ki ekolojik okuryazarlığın eğitsel bir öncelik olarak ele alınması gerekiyor. Çocukların doğaya yabancılaştığı bu dönemde, onları değişen yeni koşullarahazırlamamız ve eğitim sistemini, bu bağı yeniden kurarak gerekli yetkinlikleri, yaşam becerilerini çocuklarımıza kazandıracak şekilde planlamamız gerekiyor” sözleriyle ifade ederken sürdürülebilir yaşam becerileri kazanmamız gerektiğini vurguluyor.

Son zamanlarda her yaştan çocuğun iklim değişikliğiyle ilgili haberlere ve bilgilere sıkça maruz kaldığını da belirten Ataç; “Bunun bir sonucu olarak çocuklar, iklim kaygısı ile baş başa kalabiyor. Onları bu kaygıdan korumaya ya da bu süreçle daha sağlıklı baş etmelerini sağlamaya çalışsak da çeşitli bilgilerle farklı şekillerde karşılaşmaları kaçınılmaz. Ancak yetişkinler olarak bu konuda daha hazırlıklı ve bilinçli olmamız, çocuklardan gelen sorulara farkındalıkla yaklaşmamız, kendi davranışlarımızla onlara örnek olmamız ve onların bu sürece eleştirel yaklaşmasını sağlamamız gerekiyor. Aynı zamanda onları doğayı korumak için motive etmeli, onların kaygılarını dinlemeli, bunu azaltmak için neler yapabilecekleriyle ilgili onlarla konuşmalı ve umutlarını kaybetmemelerini sağlamalıyız” diyerek bu konuda ebeveynlere ve öğretmenlere güvendiklerini dile getirdi.

Ataç, 2019’da başlayarak iki yıl boyunca Millî Eğitim Bakanlığı iş birliği ve Sompo Sigorta’nın desteğiyle yürüttükleri “Yerküreye Saygı: İklimi Koru” projesi ile 30 ilde yaklaşık 13 bin 200 çocuğa ve 3 bin 600 gence ulaştıklarını veiklim değişikliği konusunda farkındalık sağlamaya çalıştıklarını hatırlatarak, “Şimdi ise Vakfımız tarafından fonlanacak“İklim Değişikliği Eğitim ve Farkındalık Projesi” ile çocuklar ve gençlere doğayla uyumlu yaşama bilincini erken yaşta kazandırmak amacıyla çalışmaya devam edeceğiz. Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğinde yürüteceğimiz projemizle iklim, iklim değişikliği ve iklim değişikliğinin sonuçları üzerine her sınıf kademesinde çocuklarla birlikte düşüneceğiz. Karbonsuz yaşam için öncelikler, biyolojik çeşitlilik, sürdürülebilirlik başta olmak üzere daha kapsamlı bir içerikle öğretmenlerimizi de desteklemeyi, onlara yararlı kaynaklar sunmayı amaçlıyoruz. Bu projede en büyük beklentimiz, çocukların doğayı merak ederek keşfetmelerine, doğayla güçlü bir bağ kurmalarını sağlamak. Bunlarla beraber çocukların, ekolojik okuryazarlık becerileri kazanmak, daha az tüketmek, doğal varlıkları, canlıları yakından tanımak, atıklarıazaltmak, doğa hakkında daha çok okumak ve sivil topluma destek için gönüllü olmak gibisürdürülebilir yaşam becerileri kazanmalarına destek olmayı hedefliyoruz.Ancak bu şekilde iklim değişikliğine ve sonuçlarına kalıcı bir çözüm bulabileceğimize ve çocuklarımızın yeni sürece bilinçli bir şekilde uyum sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

‘iklimtema.org’ eğitim portalında iklim değişikliğiyle ilgili kapsamlı eğitici materyaller olacak

TEMA Vakfı, İklim Değişikliği Eğitim ve Farkındalık Projesi ile 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında ilkokul, ortaokul ve lise kademesindeki toplam 6 bin çocuğaulaşmayı hedefliyor. Eğitim uygulamaları Mart ayında başlayacak projenin yıl içinde hayata geçirilecek ‘iklimtema.org’eğitim portalında öğretmenler için kapsamlı eğitici materyalleryer alacak.

Ayrıca proje kapsamında gerçekleştirilmesi planlanan farkındalık etkinlikleri kapsamında düzenlenecek iklim değişikliği sunumu, belgesel gösterimi ve iklim söyleşileriyle de bin genç ve yetişkine ulaşılması hedefleniyor. Bu çalışmalar ile gençler ve yetişkinlerin iklim değişikliğiyle ilgili bilgi edinmeleri, sürdürülebilir yaşam bilinci kazanmaları, iklim değişikliği konusundaki neden-sonuç ilişkisini kavramaları ve iklimi korumak için neler yapabilecekleri konusunda düşünmeleri amaçlanıyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.